Kjo faqe ėshtė marrė nga faqja e Ibrahimit 

Biografia.htm
 
Selvetja Selvete Tėrstena-Halili lindi nė Vushtrri (Kosovė) mė 1959. Rrjedhe nga njė familje bujare e fisnike. Si e re ishte e interesuar nė muzik por sė fundi edhe ėndrra ju plotėsua. Por kėngėn e trashigon nga babai i cili ishte rapsod i njohor nė kohėn e tij. Nė vitet e 70 ishte e inkuadruar nėpėr grupe tė ndryshme si p.sh grupin shkollor dhe grupe tė tjera muzikore. Nė vitin 1971 pėr herė tė parė u bė edhe antare e Shoqėris Kulturore Artistike "Rashid Deda" ku arriti suksese tė mėdha pastaj edhe nėpėr shumė e shumė shoqėri e ansamble tė tjera si p.sh "Aca Marovic" -nė Obiliq, "Pėrparimi"- nė Vushtrri, "Kosova"- nė Prishtinė si edhe nė SHKA "Ramiz Sadiku" -nė Prishtinė (Shoqėri e Univerzitetit tė Prishtinės) por edhe nėpėr shumė ansamble amatore tė Kosovės.

Pas sukseseve tė saj nėpėr shoqėri tė ndryshme Selvetja arriti edhe deri nė RTP-sė (Radio Televizioni i Prishtinės) ku nė vitin 1975 bėri edhe inqizimet e para. Pas njė kohe nė RTP-sė ajo kaloi edhe nė Ansamblin prefesionist shtetror SHOTA. Selveti me shoqėrin SHOTA bėri shumė vizita nėpėr shumė vende tė botės si shtetet Arabe: Jordani, Siri, Irak etj etj, Evropė nėpėr tė gjitha shtetet pėrveē shteteve si Norvegjinė, Danimarkė dhe Finlandėn, nė SHBA-sė: nė New York, Boston, California etj si edhe shumė vende tė botės.

 


 
Selvetja Selvetja

Selvetja dhe ansambli profesionist "Corona"

 


 

Disa tė dhėna personale mbi Selvetėn:


 
Emri dhe mbiemri Selvete Terstena-Halili
Mosha 38 vjeqare
Shenja e Horoskopit Virgjereshė
Gjendja momentale E martuar dhe kam tre fėmij
Ku dhe si banoni Heidelberg tė Gjermanisė kam shtėpi
Shkollimi Shkollėn e lartė dega -matematik
Artisti mė i pėlqyer Faruk Begolli
Artistja mė e pėlqyer Melihate Ajeti
Filmi mė i pėlqyer Burgu i mėrgimit pjesa e parė dhe e dytė
Ēfar veture drejtoni Peugeot 405
Njė melodi qė ju pėlqen Tė githa...
Keni ndonjė ushqim qė e adhuroni Tė gjitha ushqimet mė pėlqejn
Ēka pini nė rend tė parė Ujė mineral apo vodka
Cilat rroba ju pėlqejn Ato tė cilat ndjej komoditet nė to
Ku dėshiron ti kaloni pushimet Nė ēdo vend, tė fundit isha nė Ulqin dhe ja pra tash edhe nė Suedi
Libri mė i mirė qė keni lexuar PSE nga Stereo Spasse
Ēka bėni nė kohėn e lirė Kam dėshirė qė tė jemė me tė afėrmit e mij
Cili grup instrumentalist ju pėlqen CORONA
Cilėn gazet e lexoni nė rend tė parė Euro Zėri
Prrallėn qė e keni favorit Ksylkuqja
Numri i kėpucėve 37
Emri i shoqes -ut tė parė I ndjeri Lefter Prishtina
Ndonjė klub sportiv qė ju pėlqen KF. Prishtina
Njė favorit artist Ilire Vinca
Cila shije e akulloreve ju pėlqen Vanillė
Keni mobiltelefon Po

 

Disa pėrgjegjje tė SelvetėsCilėt kėngtarė apo kėngtare dėgjoni?
Selvetja: Pamvarsishtė mes rapotreve tona si kėngėtar ka shumė kėngtarė dhe kėngtare qė me ėndje i dėgjoj dhe i dua shumė, prandaj nuk do ti cek me emėr sepse janė tė shumėt ata zėra qė sikurse ēdo dėgjues edhe mua ma marrin kohė duke i dėgjuar.

Me cilatė grupe tė njohura muzikore keni bashkėpunuar?
Selvetja:
Edhe ato janė tė shumėta por ja si shembull:
  • KALAJA - Vushtrri
  • KRESHNIKĖT - Ferizaj
  • CORONA - Prishtinė
  • KASTRIOTĖT - Ferizaj
  • DASMORĖT - Gjilan
  • YJET - Prishtinė
  • GJEVAHIRĖT - Prishtinė si dhe
  • FORTUNA - Cyrih (Zvicėr) etj etj.

Cilėt humoristė shqiptarė adhuroni?
Selvetja:Nga humoristė hmmm.. ...po Fitim Domi - Mixha Ramė dhe Zef Dedaj por ka edhe tė tjerė...

Ndonjė koment?
Selvetja:Faleminderoj tė gjithė lexuesit e kėsaj faqje por nė veqanti pėrshėndes fisharmonikistin Raif Hysenin si dhe bashkėshortėn e tij mbretėreshėn e kėngės popullore Merita Halilin tė cilėt momentalishtė jetojnė nė SHBA-sė ju uroj shumė fat atyre por edhe juve tė gjithėve nga SELVETJA
 


Selvetja
Selvetja me artistin dhe regjisorin Luan Dakėn...
Selvetja
...si edhe me kėngėtarin Ismet Pejėn
 


Selvetja

 
Nė Suedi mund ta gjeni nė Shoqatėn Shqiptare "Dardania" nė Malmö.

Nese dėshironi tė i shkruani Selvetės Selvetės@hotmail.com

 

 

Hit Counter