Google

Disa tekste tė kėngėve tė Ilir Shaqirit:

 

Princesha e Dukagjinit

Mė bėjnė sytė a jam nė ėndėrr?
N'mes Prishtinės val' e Drinit
Si njė fllad qė zbret prej bjeshke
Ėshtė njė gocė prej Dukagjinit.
Kur mė vjen pėrmes qytetit
Sjell blerimin lule n'maj
Baltė e pluhur do tė bėhem
Po s'u bėra mik i saj.

Rreze dielli e Dukagjinit
qė mė ngroh ,mė nxen panda,
herė pranverė nė mes tė dimrit
herė je lumė n'Sahara.

Ref:
Moj princesh' e Dukagjinit
Kur tė pres ty netėve tė vona
Ma sjell Drinin n'mes t'Prishtinės
Aty mbyten puthjet tona,
Moj princesh' e Dukagjinit
Kur ta mbledh flokun nė dorė
Shtatė ujvara bulbėrohen
I shkrijnė majat me dėborė.

 

Zinxhiri i dashurisė.

Mike moj mike me flori nė grykė
Vetėm je a vet' e dytė
Flokargjendta sylaroshe
Si s'tė mora moj pėr nuse.

Erdhe moj erdhe me flori nė grykė
Na bashkoi kujtimi ynė
Ty tė sjell nė krahėt e mi
Ky zinxhir qė mban shkronjėn qė do ti.

Ref:
Ky zinxhir' i hollė larė me flori
A s'ma thua njė fjalė si nė vajzėri
Ky zinxhir' i hollė larė me sėrma
A s'ma thua njė fjalė, falma njė shaka.

 

Dashuria qiellin ka ēati

Njė natė vonė mė fole mė pyete si fėmijė
Vallė dashuri' a dielli ka mė shumė ngrohtėsi?
Kot prisje pėrgjegje mė shikoje nė sy
Se qielli i kėsaj nate sonte ishe ti.
Sa herė kėtu tė kam pritur
Te kjo streh' e vjetėr lageshim tė dy
Agun e mėngjesit sa herė prisnim ngjitur
Vetėm dashuria qiellin ka cati .

Njė natė vonė tė fola tė pyeta si fėmijė
Vallė, syri yt a qielli ka mė kaltėrsi?
Dhe sprisja pėrgjigje tė shikoja nė sy
Se yjet e kėsaj nate ishim unė e ti.
Sa herė e sa herė kėtu tė kam pritur
Te kjo strehė e vjetėr lageshim tė dy
Agun e mėngjesit sa herė prisnim ngjitur
Vetėm dashuria qiellin ka cati .

Ref:
Prapė po tė pres tek vendi qė ne e dimė
E ndoshta shi sonte kėtu nuk do na bjerė
Nėse s'do tė vish, do tė gjej nė ėndėrr
Do t'lagem e t'lagem ,t'lahem n'lot i tėrė.

 

Katėr stinėt e dashurisė

Se mbajė n'mend si shkoi Pranvera
Si mė ike edhe ti
Zogjtė sėrish i solli era
Streha zu e pikon shi.
Ditėt ikin ndėrrohet stina
Ndėrrojmė dhe ne por jo kujtimi
Nė njė kopsht me trėndelina
Midis vere resh trishtimi.

Rrushi nxin tutje nė vreshta
Kokėrrzohet loti gurrė
Shtrat me gjethe bėri vjeshta
Pritjen time si dikur.
Zuri dimri borė e trashė
Vello e bardhė e nusėrisė
Se si ikėn nuk i pashė
Katėr stinėt e dashurisė

Nė fund tė botės a nė skaj
Ku ke humb, o shpirt pa faj ?
Nuk tė gjej as nuk mė gjen
Malli ytė tė qet s'mė len.
As njė letėr e asnjė fjalė
Dashuri qė djeg si zjarr,

Se si ikėn nuk i pashė
Katėr stinėt e dashurisė

 

Lugina e dashurisė

Del njė hėnė nė cep t'Gėrmisė
E mbyt rrezen nė mes t'luginės
E nriqon njė rrugė tė dashurisė
qė nis befas nė muzg tė Prishtinės

Rėndim natėn pėrqafuar
Rrezja e hėnės edhe unė
Brenda meje ngroh e shkrinė
Brenda teje gaz pa fund .

Nėpėr lisa gjen dy shkronja
Gjen dy emra zemėrshkruar
Ditėt ikin e stinėt ndėrrohen
Por kujtimi pėr ta kėtu rri zgjuar
Rėndim natėn pėrqafuar
Rrezja e hėnės edhe unė
Brenda meje ngroh e shkrin
Brenda teje gaz pa fund.

Vesa e mėngjesit ta lag cepallėn
Flokun e zi ta qėndis
Ėndrrat digjen e zemrat kallen
Nė luginėn e dashurisė.

 

Drenicakja

Rrugėt nisin rrugėt cojnė
Rrugė pa fund e pa mbarim
Njė mė kthen deri tek ti
Drenicakja e shpirtit tim.

Bota ka kėngėt e veta
Ku vlon etshtėm dashuria,
Por unė vdes pėr syrin tėnd
Moj lirikė e kėngėve t'mia

Ti qė rrezėn ja fal diellit
Kur mė merr nė pėrqafim
Ti qe dritė mi fale syrit
Drenicakja e shpirtit tim

Moj Drenushė, moj Drenicake
Qė ma ndeze zemrėn flakė
Dielli tha kur tė pa
Hijeshi bota pa ty nuk ka
Moj Drenushė moj Drenicake
Qė ma ndeze zemrėn flakė
Buzėqershi moj syqiellore
Nė ty shkrihen yjet prore
Bukuri moj engjellore.

 

Thuaj yjet s’janė zjarr

Moj bjondinė
rreze, yll e dritė
n’buzėt tua
paskan rėnė qershitė.

S’ka mesnatė
qė s’mė prishet gjumi,
nėpėr ėndrra
veē ty po t’pėrkundi.

N’sytė e tu
paska zbritur qielli,
n’flokun tėnd tė artė
po prarohet dielli.

Mos mi prish
ėndrrat e mia
mos ndėgjo botėn
le t’flasė dashuria.

N’pafund’si
retė e shkumės treten (???)
shtat ylber
Pi ujė e s’ma shuajn etjen.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

S’ka mesnatė
qė s’mė prishet gjumi,
nėpėr ėndrra
veē ty po t’pėrkundi.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

Mos mi prish
ėndrrat e mia
mos ndėgjo botėn
le t’flasė dashuria.

S’ka mesnatė
qė s’mė prishet gjumi,
nėpėr ėndrra
veē ty po t’pėrkundi.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

Mos mi prish
ėndrrat e mia
mos ndėgjo botėn
le t’flasė dashuria.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

Moj bjondinė
rreze, yll e dritė,
n’buzėt tua
paskan rėnė qershitė.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

N’sytė e tu
paska zbritur qielli,
n’flokun tėnd tė artė
po prarohet dielli.

Thuaj yjet s’janė zjarr
thuaj bota u shua,
thuaj jeta ėshtė varr
por mos thuaj se s’tė dua.

N’pafund’si
retė e shkumės treten (???)
shtat ylber
Pi ujė e s’ma shuajn etjen.

 

S'mi merr gjumi amanetet

Shqiptaria quhet trolli
qe nuk vdes nen zinxhir tanku.
Shqiptaria quhet deti
jo me uje, por me vale gjaku.
Shqiptaria quhet zemra
qe nuk tutet para krajlit.
Shqiptaria e ka cerdhen
ne cdo zemer te shqiptarit.

Nuk flen shpata e Skenderit,
nuk flen syri i shqiptarit,
s'mi merr gjumi amanetet
ne asnje zemer t'kosovarit.
Se atehere na e qartin kullen
hasmi trojeve i ban dam,
ba me flejte, atehere nanlokja
s'do te na e beje qumeshtim hallall.

Shqiptaria quhet fjala
qe ngre zemrat ne kushtrim.
Shqiptaria quhet feja
qe beson ne Shqiperine.
Shqiptaria quhet flaka
qe do te djege roberine e gjate.
Shqiptaria quhet pushka
qe Kosova ne dore ka mbajte.

Nuk flen shpata.......

 

Engjujt Arbėror

U nisa fushės dhe malit ta vras vdekjen
barot dhe hekur mė ranė nė kraharor
dhe kėmbė e dorė e patėn sė fundi herė pikėpjekjen
atje mbi majat me dėborė

Dhe s"prita tė ec lirshėm atdheut flori
nė kėmbė tė hapėroj udhės sė gjatė
andej kah u nisėn stėrgjyshėrit e mi
dhe rėntė ēdo ditė e natė
e rėntė pėr ditė e pėr natė

Ktheje kokėn vėlla nė strehėn time qiell
nė trupin tim lexova kėtu nis liria
Mos qoftė atdheu i ngrohtė si diell
s'kanė pse i duhen gjymtyrėt e mia

Njėra dorė mė ngeli pendėn ta shtrėngoj
e t'iu thurr lavdi dėshmorėve
trimave qė ranė
nė tela tė kitarės kėnga tė jehoj
pėr engjujt arbėror
shpirtin vigan

Falma njė buzėqeshje se ta vrava vdekjen
ma pėrkund lirinė shekujve nė pėrjetėsi
kur prisnin rrufetė pėrmbi supet tona
mos tė isha unė do tė ishe ti

Ktheje kokėn vėlla nė strehėn time qiell
nė trupin tim lexova kėtu nis liria
Mos qoftė atdheu i ngrohtė si diell
s"kanė pse i duhen gjymtyrėt e mia

 

 

 

 

Hit Counter