Biografia e Demir Krasniqi

Dermir Krasniqi ka lindur mė 10 Shkurt 1950 nė fshatin Tygjec tė Dardanės nė Kosovė. Shkollėn fillore e kreu nė fshatin e lindjes, ndėrsa shkollimin e mesėm-drejtimin muzikor e keru nė Prishtinė. Bazat e para nga kultura muzikore i mori nga mėsuesi Rexhep Bunjaku, qė kur ishte nxėnės i shkollės fillore. Nė klasėn e gjashtė ai zuri vendin e parė nė manifestimin rajonal “Mikrofoni ėshtė i Juaji”. Punoi si mėsimdhėnės i kulturės muzikore nė shumė shkolla tė Kosovės, profesion tė cilin edhe tash e ushtron. Kėngės dhe folkorit deri mė sot nuk i ėshtė ndarė asnjėherė. Nė opusin e tij krijues, ka mė se 1500 kėngė e valle origjinale, tė thurrura, tė komponuara dhe tė inēizuara nėpėr disqe gramafoni, audiokaseta, videokaseta, CD e DVD. Ėshtė mbledhės i folklorit burimor muzikor dhe deri mė tash ka grumbulluar mbi 4000 kėngė tė ndryshme, disa prej tė cilave i ka tė publikuara, e, qė janė deshifruar nga etnomuzikologu Lorenc Antoni nė blenet IV, V, VI dhe VII tė “Bleni muzikor shqiptar”.

Demir Krasniqi merret edhe me gazetari. Punon dhe jeton nė Gjilan.

I pari nga e djathta

[

Vepra

Pos kėsaj, Demir Krasniqi, ka botuar edhe kėto vepra

 1. Mallėngjima e ushtima, Prishtinė, 1993
 2. Qamili i vogėl-zė qė nuk shuhet (monografi), Prishtinė, 1995
 3. Gjakon Kosova, Gjilan 1998
 4. Bejtė Pireva, Gjilan 2002
 5. Zeqir Maroca,Gjilan 2002
 6. Kėngė krismash lirie I, Gjilan, 2003
 7. Kėngė krismash lirie II, Prishtinė, 2003
 8. Familja Kurti nga Tygjeci (monografi), Prishtinė 2004
 9. Shtojzovallet e Gollakut, ETMM i Kosovės, Prishtinė, 2005
 10. Kushtrim lirie, SH.B. “Kurora”, Gjilan 2005
 11. Liman Shahiqi-trimi i Gollakut, Prishtinė, 2005
 12. Kroi i kėngės-Gjilan, 2006

Hit Counter