DERVISH SHAQA

32 kėngė, 136min 56sec nga Dervish Shaqa

Ndryshimi i fundit i faqes 17.04.2011 12:54

Google
  

Artikull nga Mustafė Xhemailin

Artikull nė "Rilindja", 13 nėntor 1993

Kėngėt mund tė ndėgjohen me Winamp, nėse nuk e keni, mund ta shkarkoni kėtu

Kėngėt janė tė kualitetit tė ulėt, pėr shkak tė mungesės tė vendit tė lirė nė faqe.

Pėr ata qė dėshirojnė ta ndihmojnė faqen:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vizitues tė nderuar tė kėsaj faqe,

Kam knaqėsinė tė ju prezentojė biografinė e Dervish Shaqes.

Teksti i biografisė ėshtė marrė nga: Wikipedia - Encikpopedia e Lirė.


DERVISH SHAQA

( 1912-1985 )

U lind nė Llukė tė Epėrme tė Deēanit mė 1912. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur nė tė gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri nė vitin 1956 jetoi nė Kosovė, mirėpo nė kėtė vit ju deshtė tė lėshonte Kosovėn pėrshkakė tė pėrndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armėve" qė ndėrmerrte nė atė kohė Sigurimi i Punėve tė Brendshme i Jugosllavisė (UDB-ja) kundėr shqiptarėve. Ai sė bashku me kolegun e tij tė kėngės Demush Neziri, u vendosėn nė Rashbull afėr Durrėsit. Aty e vazhdojė shprehjen e ndjenjave nėpėrmjet kėngės qė pėr tė ishte e vetmja mėnyrė e shprehjes sė dhimbjes qė kishte pėr familjen dhe vendlindjen qė pėr tė ishin tė ndaluara. Kėtė e shprehė nė kėngėn "Kur ta ktheva Kosove shpinėn, e lame bore e gjetem dimen...".

Devish Shaqa nė Shqipėri e vazhdojė traditėn e kėndimit tė historisė sė vendlindjes sė tij. Nė vargjet e kėngėve tė tij tė pėr cjelluara me ēifteli pėrshkruhen kullat e gurta tė Dukagjinit, figurave kombėtare, patrioteve te devotshėm, trimave, luftėtareve te atdheut...

Nė Rashbull Devish Shaqa arrin tė themeloj e tė udhėheqė grupin e rapsodit. Po mė kėtė grup nė vitin 1968 prezantohet pėr herė tė parė nė Festivalin e Folklorit Kombėtar ne Gjirokastėr. Qė nga kjo kohė sė bashku me kolegun e tij rapsodin Demush Neziri prezantojnė njė vargė kėngėsh tė cilat pėr disa gjenerata ende janė tė njohura si p.sh.: “Ē`jane keto gjame qe i bjen era”, “Prej Prokuplje deri n`Nish”, “Moj e mira porsi bora”, kėngėt pėr Azem dhe Shote Galicėn, Nak Berishen e shume e shume te tjera...

Pjesa mė e madhe e regjistrimeve muzikore tė bėra nga Dervish Shaqa dhe kolegu i tij gjenden nė arkivin e Radio Tiranės.

Pėrpos kėngėve popullore dhe tė pėrpunuar nga ai vetė, pėr Devish Shaqen ka kompuzuar edhe kompozitori Tish Daija si kėngėn “Feste te madhe ka sot Shqipėria” qė pėr disa vite ka dominuar nė pėrsėritjen e saj nė Radio Stacionin e Tiranės

Populli ku ai kalojė pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij e mbanė nė mėndė si kėngėtar tė lindur qė kėndon pėr kėngėn dhe jo pėr para.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter vizitorė prej hapjes sė faqes

Faqja kryesore