Kjo faqe i ėshtė kushtuar Festivalit  Folklorik ,, ANADRINIA  JEHON,,

 

Qėllimi i festivalit:

 

-Ruajtja dhe kultivimi I trashigimisė kulturore-artistike tė trevės sonė.

-Tė stimoloj krijimin e shoqėrive tė reja kulturo-artistike nė anadrini dhe krijimin e mundesive garuese dhe shkėmbimin e provojave.

-Tė krijoj mundesi gjeneratave tė reja, dashamirsėve tė folklorit tė kenė ku tė zhvillojnė njohuritė dhe aftėsit e tyre rreth folklorit nė trevat tona dhe mė gjerė.

 

Historiku i festivalit :

 

Festivali “Anadrinia Jehon” Filloj me iniciativen e OJQ “Forumi I Pavarur Rinor I Kosovės” dhe me pėrkrahjen e rinisė sė fshatit e pastaj u pėrkrah edhe nga qytetaret e fshatit Dejne.

Festivali i parė u mbajtė me 05 dhe 06 maj 2002 ,ku moren pjesė shtatė shoqėri kurluro-artistike.

Duke pare interesimin e madhė tė banorve tė fshatrave tė  anadrinisė ky festival u bė tradicional.

 

Ky festival mbahet nė data 11, 12 e 13 maj qė lidhet edhe me fillimin e luftės ēlirimtare  nė Anadrini, i cili pėrkrahet nga fshatrat pėr rreth dhe ėshtė shpallur si festival tradicional nga  kuvendi komunal I RAHOVECIT.

 

Pėrveq Kuvendit Komunal tė Rahovecit kėtė festival e pėrkrah edhe ministria e kultures si dhe  shume afarist nga  Anadrinia dhe me gjere.

 

Ky festival ka karakter garues nė tė cilin  marrin  pjesė shoqėri nga barė Kosova, nga Sqqiperia, dhe Maqedonia . Shpresojme qe  nė vitet nė vijim tė jetė festival mbarėkombėtar.

 

Nė kėtė festival pėrveq shoqėrive qė garojnė festivalin e nderuan edhe kėngėtaret e estradės sonė si: e madhja Shkure Fejza, Remzie Osmani, Shyhrete Behluli, Tahir Drenica dhe Hashim Shala, Bukurije Morina , Violetė kukaj, Sala Bekteshi Ramize Caka, Afėrdita Demaku, Motrat Mustafa, Hamėz Llapēeva,etj.

 

Kėtė vitė do tė mbahet pėr herėn e 8  tė me radhė dhe presim qė tė jetė mė madhėshtore se vitet e tjera, dhe shfrytėzoj rastin qė ti ftoj tė gjitha ato shoqėri dhe rapsod qė e kultivojnė folklorin brenda dhe jashtė Kosovės nė datat 11, 12, 13 maj 2009  te jene ne  ANADRINI.

 

Njėherit u bėjme thirrje edhe firmave afariste, individėve dhe tė gjithė atyre qė kanė mundėsi dhe dėshirė tė ndimojnė janė tė mirsėardhur.

 

Kėto janė disa tė dhėna per  festivalit “Anadrinia jehon”

 

Me respekt   nga  Sali .H .Bytyqi

 

Disa foto:

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

 

2006

 

 

2005

 

 

 

 

 

Pėrgaditur nga www.rapsodet.com pėr Festivalin e Andrinia jehon me ndihmėn e Sali Bytyqit.

 

 

janar 2007

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter